Co należy wiedzieć o postępowaniu cywilnym?

Zgodnie z polskim prawem, postępowanie cywilne obejmuje prawdopodobnie największy zbiór zagadnień, norm, procedur oraz instytucji biorących w nim udział. Wydawać by się mogło, że problematyka postępowań cywilnych może nam się nie przydać w życiu codziennym, jednak wielu z nas może stanąć przed koniecznością udziału w takim postępowaniu.
Podmioty, sądy, proces cywilny
Postępowanie cywilne nie obejmuje wyłącznie spraw z zakresu cywilnego, składają się na nie również sprawy z zakresu prawa rodzinnego, opiekuńczego oraz prawa pracy. Ma ono zazwyczaj formę kontradyktoryjną i zmierza do konfrontacji obu stron postępowania przed obliczem sądu. Za część podmiotową w procesie cywilnym uznać można sądy, kompetentne organy, strony postępowania oraz wszelkie podmioty nim zainteresowane. Za element przedmiotowy uznać należy rodzaj spraw rozpatrywanych w procesie, czyli w tym przypadku będą to sprawy cywilne.
Proces w przypadku prawa cywilnego nie może zostać wszczęty z urzędu. Rozpoczyna go wytoczenie powództwa jednej ze stron. Zwykle postępowanie cywilne kilka podstawowych etapów: etap rozpoznawczy, zabezpieczający, egzekucyjny oraz międzynarodowy. Pierwszy etap prowadzony może być w dwóch trybach, czyli procesowym oraz nieprocesowym.

Sprawa sądowa
W trybie procesowym obie strony procesu muszą wystąpić przed sądem. Tryb ten obejmuje prawie wszystkie sprawy cywilne, poza sprawami rozwodowymi, z zakresu prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych, które zostały przydzielone do trybu nieprocesowe. Postępowanie procesowe kończy wydanie wyroku oraz nakazu zapłaty.
Tryb nieprocesowy, który określa się również mianem niespornego obejmuje postępowania rozpoznawcze spraw z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego. Pomoc przy rozwodach jest droga. W trybie tym żadna ze stron nie bierze udziału w procesie. Obecni są na nim jedynie uczestnicy, którzy mają status procesowy. W odróżnieniu od trybu procesowego, postępowanie kończy się wydaniem przez sąd postanowienia, nie wyroku.
Koszta sprawy cywilnej
Koszty, które poniesiemy z tytułu prowadzenia sprawy cywilnej zależą od wielu czynników takich jak stopień trudności i skomplikowania sprawy czy koniecznego nakładu pracy. Opłatę sądową wnieść musi osoba składająca powództwo. Wynosi ona zwykle 5% wartości przedmiotu sporu. Istnieją również sprawy szczególne, które mają z góry przypisane wysokość opłaty sądowej. Można również złożyć wniosek o zwolnienie z opłaty sądowej. Należy w nim podać stan rodzinny, majątkowy, przedstawić wysokość i źródło dochodów, a także wszelkie niezbędne dokumenty, jakie zażąda sąd. W momencie rozstrzygnięcia sprawy, przegrana strona zobowiązana jest zwrócić wszystkie koszty, jakie wygrany poniósł z tytułu przeprowadzania sprawy. W przypadku trybu nieprocesowego, obowiązują zupełnie inne zasady i każda ze stron ponosi własne koszty.
Zanim więc zdecydujemy się wnieść powództwo do sądu z zakresu prawa cywilnego warto zapoznać się ze wszelkimi informacjami na temat postępowania cywilnego. Należy również przygotować się na poniesienie ewentualnych kosztów procesowych.