Kiedy rozwód a kiedy separacja?
Rozpad małżeństwa jest zawsze bardzo trudnym przeżyciem dla obu stron, niezależne od tego, z jakiej przyczyny dane małżeństwo się zakończyło. Decyzja o definitywnym rozstaniu dwojga osób mających rodzinę wymaga zastanowienia i rozwagi, ponieważ niesie ona ze sobą szereg rożnych konsekwencji, które mogą być naprawdę bardzo poważne. Sytuacja przedstawia się jeszcze trudniej, gdy ze związku małżeńskiego są dzieci. Dla nich rozpad małżeństwa rodziców to wydarzenie bardzo trudne i na pewno dość bolesne.
Każde dziecko czuje się w swojej rodzinie wyjątkowo bezpiecznie i dlatego tez powinno mieć zagwarantowane prawo do opieki ze strony dwojga rodziców. Niestety jej rozpad skutkuje tym, że dziecko traci to poczucie, które jest dla niego tak bardzo ważne. Niezależnie od tego, co było przyczyną rozpadu związku, obie strony powinny dobrze przemyśleć swoją decyzję nawet gdy jest ona wspólna.
Na co jednak należy się zdecydować, na rozwód czy też na separację? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa ani też jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od okoliczności w związku, z którymi dochodzi do rozpadu pożycia małżeńskiego. W większości przypadków jednak, znacznie lepszym posunięciem od rozwodu jest nawet kilkuletnia separacja. Jeśli mamy wątpliwości, dobrze zasięgnąć opinię u adwokata – tego typu informacje można znaleźć tutaj. Jest ona swoistego rodzaju nieco specyficzną przerwą w małżeństwie i nie zawsze musi ona doprowadzić do całkowitego jego rozpadu. W dowolnym momencie para, może wrócić ponownie do siebie bez żadnych konsekwencji.
Wiele osób martwi kwestia podziału majątku, ale tutaj trzeba pamiętać że najlepiej ustalić taki podział by pasował on obu małżonkom. Jeśli nie mogą dojść do porozumienia to wtedy najlepiej sięgnąć po pomoc mediatora. Wtedy pomoże on stronom ustalić jak najbardziej uczciwy układ. To naprawdę najlepsze rozwiązanie bo daje możliwość spokojnej dyskusji i negocjacji. W sądzie jest już z tym gorzej bo trzeba potem już liczyć się z tym co zasądzi sąd.
W przypadku rozwodu zadaniem pary dwojga osób tworzącej związek powstaje obowiązek ustalenia, iż nastąpił zupełny i trwały rozpad małżeństwa. W większości przypadków, zwłaszcza gdy para posiada dzieci, sąd orzeka kilkuletnią separacje. Dopiero po pewnym okresie jej trwania sąd nie widząc szansy na poprawę relacji orzeka o rozwodzie. Warto również wiedzieć, że w przypadku rozwodu dochodzi także do określenia podziału obowiązków opieki rodzicielskiej nad dziećmi, ustalenia kontaktów z nimi, wysokości alimentów a także podziału wspólnego majątku o ile para takowy zgromadziła podczas jego trwania. W przypadku dojścia do rozwodu małżonkowie tracą wspólnotę majątkową. Żadne z nich nie jest również zobowiązane w żaden sposób do pokrywania zobowiązań finansowych współmałżonka.
W przypadku gdy jedna ze stron została uznana za winną, może ona również zostać zobowiązana do konieczności płacenia pieniędzy na drugą ze stron. Jeśli rozwód został ogłoszony bez orzekania o winie, jedno z małżonków również może starać się o uzyskanie alimentów zwłaszcza, gdy stopa jego życia uległa znacznemu obniżeniu.